• zeevyofer

הסרט "אתמול": עוד רמזים לסיפור


האנשים שעוד נותרו בחיים מקבוצת ה"ביטלס" (אוליביה, אשתו של ג'ורג' האריסון, יוקו אונו של ג'ון לנון, רינגו סטאר ופול מקרטני\בילי שפרד) ממשיכים במאמץ משותף לפעול לשימור מורשת ה"ביטלס" כל הזמן, והם דואגים לשחרר לשוק מוצרים שונים מעת לעת. בין המוצרים אפשר למצוא גרסאות חדשות לאלבומים הקלאסיים עם כל מיני בונוסים מיוחדים; פרוייקט כמו LOVE משנת 2006, בו עיבודים חדשים ללהיטי הלהקה, ששימש גם מופע מיוחד של "סירק דה סולייל"; מיזם האנתולוגיה המפורסם, ועוד.

הקיץ (2019) קיבלנו, לראשונה מזה זמן רב, גם סרט שהתסריט שלו והשימוש שנעשה בו בשירי הלהקה אושר כמובן ע"י אותה קבוצת אנשים. YESTERDAY יצא לאקרנים בעולם בסוף חודש יוני, עם תקציב של 26 מיליון דולר, ולפי האתר IMDB, הכניס בעולם כ-130 מיליון דולר, הצלחה נאה לכל הדעות. הוא מביא את סיפורו של מוזיקאי כושל בשם ג'ק מאליק (השחקן הימש פאטל), שמתברר לו שלאחר הפסקת חשמל כלל-עולמית, נמחקו מזכרונם של כלל תושבי כדור הארץ כל שירי ואלבומי "החיפושיות". כאדם היחיד שזוכר את כל אותם שירים, הוא מתחיל להופיע איתם ומציג אותם כיצירות מקוריות שלו, וזוכה להצלחה והערצה אדירה.

לצופה הממוצע הסרט הזה מציע בידור לא רע בכלל. במקביל, לכל מי שבקיא בסיפור השמועה שפול מקרטני מת והוחלף, הסרט הזה מציע שפע של רמזים לגבי מה שקרה. המגמה של שחרור רמזים לציבור שנמשכה לאחר פירוק ה"ביטלס", בעיקר באלבומים של מקרטני\שפרד עם להקתו "כנפיים" בשנות השבעים, ולאחר מכן באלבומי הסולו שלו (ראו פוסט נפרד), נמשכת גם בסרט החדש הזה. אז "אתמול" גם הוא סרט על השמועה ש"פול מקרטני מת" (אזהרת ספויילר מכאן).

העלילה הבסיסית של הסרט מערבבת שני סיפורים. אותה הפסקת חשמל כלל-עולמית בת 12 שניות מוצאת את הדמות הראשית, ג'ק מאליק, רוכב על אופניו במהירות בכביש. בחשיכה הוא מאבד שליטה, נתקל במשאית, מתהפך ונוחת על הכביש. כשהוא מתעורר בבית החולים הוא סובל מחבלות שונות ומגלה, בין השאר, שאיבד שתי שיניים קדמיות. ההקשר כאן הוא , וזה הסיפור הראשון, לתאונה שקרתה לפול הביולוגי ב-1965 בליברפול, בה הוא איבד שן קדמית לאחר שנפל מהאופנוע שלו. הסיפור או ההקשר השני, והמשמעותי יותר, הוא שעלילת הסרט מדמה את סיפור השמועה שכעת מתבררת כמשהו שקרה באמת: זמר שטרם חווה צלחה (מקרטני לפני הפרסום) חווה תאונת דרכים (התאונה שקרתה ב-11.9), קם לתחייה (כאישיות אחרת לחלוטין), גורלו מתהפך והוא הופך לזמר המצליח ביותר בעולם תוך שהוא שר להיטי ענק של ה"ביטלס", להיטים שהעולם טרם שמע.

בסצינה אחרת בסרט, ג'ק פוגש את קרול (השחקנית סופיה די מרטינו) מנהלת בכירה של חברת תקליטים שמתרשמת מהשירים שלו ורוצה להחתים אותו על חוזה. קרול אומרת לו שהיא תהפוך אותו להצלחה ענקית ואז תקח את רוב הרווחים שלו, כי ככה זה במציאות. ואז היא מבקשת ממנו להכריז שהוא רוצה להצליח וגם "לשתות מהגביע" שניצב בחדר שלה. ההצהרה של ג'ק ואז הלגימה שלו מאותו גביע ענק מסמלים מעשה פולחני. בפולחן, כששתי הפעולות האלו מתרחשות, הן גורמת לאישור העיסקה. אותה מפיקה הופכת למנהלת החדשה של ג'ק והוא מופיע ומתפרסם. העולם מתחיל להעריץ אותו ("ביטלמאניה") אבל הוא משלם מחירים כבדים בכך שהוא חי חיי שקר ומאבד את הנשמה שלו. האם אותה מפיקה היא שליחת השטן או אולי השטן בעצמו? ג'ק לא יכול לזכות הצלחה ובתהילה ללא מישהו שישלוט בו. וג'ק יוכל להשתחרר מהשקר שהוא חי בו רק אם יגלה באופן מלא שלא הוא כתב את השירים (רמז לחשיפה שהיא הספר "זכרונותיו של בילי שירס"?).

לאורך הסרט, ג'ק חושש שהתרמית שלו תתגלה. מישהו שה"ביטלס" לא נמחקו מהזיכרון שלו, בטח יעלה עליו. הוא חולם שהוא מוזמן לתכנית האירוח הפופולארית של ג'יימס קורדן (קורדן מופיע בתפקיד עצמו בסרט). החלום הופך לסיוט כשקורדן מזמן לאולפן שני אנשים שיש להם משהו להגיד לג'ק. קורדן מכריז על: "רינגו סטאר ופול מקרטני". המצלמה מראה שני אנשים, מצולמים מאחורי גבם, שמתכוונים להיכנס לאולפן. אחד מהם יחף.... (רמז לפול המת על העטיפה האיקונית של האלבום "אבי רואד"). ג'ק מתעורר מהסיוט. זה היה רק חלום רע. הוא מרגיש שהוא ניצל, ולו זמנית. ואני הייתי היחיד שצחק בקול רם באותו רגע באולם הקולנוע.

ויש עוד: הזמר המצליח אד שירן, בתפקיד עצמו בסרט, מתרשם מהכישרון המוזיקלי של ג'ק ומגיע אליו הביתה על מנת לשכנעו שיחמם אותו בהופעה. אד לובש בסצינה הזו חולצה ועליה מילה אחת: Hoax. כלומר, תרמית. רמז למה שקרה ב-1966? מכל מקום, ג'ק לא מאמין שאד שירן, האמן המצליח ביותר בעולם בשנים האחרונות, מזמין אותו לעלות לפניו לבמה. ואז אד אומר לו: "אתה תתחיל ואז ה"ג'ינג'ר גיזר" יעלה לבמה. כלומר אתה ג'ק תופיע ראשון ואז אני אעלה לבמה. Ginger Geezer. הביטוי "גינג'ר גיזר" הוא הכינוי של ויויאן סטנשל, אותה דמות שבילי שפרד המציא וגילם במסגרת הלהקה "בונזו דוג דו-דה בנד". והיה ללהקה הזו שיר מצחיק בשם "ג'ינג'ר גיזר". עוד רמז על מי שהיה המחליף של מקרטני? ככה זה נראה.


חפשו את הרמזים בסרט

אתמול - בלוג עולם הבידור
הבלוג מביא מבט אחר על תופעות, מגמות ואנשים בעולם הבידור מאז ועד היום. תוכלו למצוא כאן גם את הפרטים המלאים והעדכניים ביותר לגבי סיפור השמועה על מותו והחלפתו של פול מקרטני.
עופר זאבי
zeevyofer@gmail.com

©2019 by אתמול. Designed by Bella.copyz