• zeevyofer

רצח דוחה (ומתוכנן) מאוד

"רצח דוחה מאוד", תרגום חופשי ל-Murder most foul, היא שורה הלקוחה מתוך "המלט" של שייקספיר, ובהמשך אותה שורה מדברת הרוח שנרצחה (דמות במחזה) על כך שהמוות שלה היה לא טבעי. "רצח דוחה מאוד" הוא גם שם של סרט מתח מ-1964 המבוסס על ספר של אגתה כריסטי. ואותו שם ממש הוא גם שם שירו החדש של בוב דילן, שיצא ביום שישי האחרון (27.3.20). השיר, באורך 17 דקות, הזכיר לי מיד את "עוגה אמריקנית" של דון מקלין, עוד שיר ארוך (שמונה וחצי דקות) שמקפל בתוכו רפרורים רבים להיסטוריה האמריקאית, בעיקר זו של שנות השישים, והיה להיט ענק בשנת 1971. ניתוח הטקסט של "עוגה אמריקנית" מופיע בפוסט נפרד בבלוג שלי.

מבט מעמיק בטקסט של השיר מביא תמונה קודרת בהרבה מזו שהציג דון מקלין, ומתמקד ברצח של נשיא ארצות הברית ג'ון קנדי, בדאלאס, טקסס, ב-22.11.1963. הרצח של קנדי נחשב מאז ומעולם כאחד המאורעות המכוננים בתרבות ובפוליטיקה האמריקאית, והוא נכלל גם ברשימה המפוקפקת של אירועים שמה שקרה בהם באמת הוסתר ועדיין מוסתר מהציבור. זה מה שחושבים בלוגרים שונים שניתחו את סרט הוידאו מהרצח והם גם אלו שהביעו ביקורת רבה על ממצאי דו"ח ועדת וורן, הגורם הרשמי שחקר את הרצח. ברשימת האירועים בהם הציבור קיבל גרסה רשמית בעייתית ביותר, כך לפי אותם בלוגרים, תוכלו למצוא גם את הנחיתה על הירח וגם את ה-11 בספטמבר, 2001 (אסון התאומים). כפי שקוראי הבלוג הזה כבר יודעים, הרי שמבחינתי אפשר לצרף לרשימה גם את קונספירציית פול מקרטני.

בוב דילן טוען בטקסט שלו שרצח קנדי היה מתוכנן. אין לדעת מה המקורות שלו, כמובן, אבל מספר שורות בשיר הארוך מאוד הזה, לא מותירות מקום לספק מה הוא חושב או יודע שקרה. "הם פוצצו לו את הראש" מתייחס לתיאוריה שטוענת שלי הארווי אוסוולד לא היה הרוצח היחיד של קנדי. "יש לך חובות שלא פרעת, באנו בסך הכל לגבות" היא שורה שאולי מתייחסת לשאלה מדוע רצו אותם גורמים עלומים להוריד את ג'ון קנדי מהבמה, אם כי דילן לא חושף מהו אותו חוב שלא נפרע. "כבר אירגנו לך מישהו שיחליף אותך" (סגן הנשיא לינדון ג'ונסון החליף את ג'ון קנדי מיד לאחר שנרצח), היא עוד שורה קודרת בשיר, שמדברת על כך שהרצח היה מתוכנן. היא הזכירה לי גם את סיפור מותו והחלפתו המתוכננים של פול מקרטני. "אלפים צפו במה שקרה, אבל אף אחד לא באמת ראה דבר", כלומר מרבית הציבור לא יודע באמת מה עמד מאחורי הרצח של ג'ון קנדי. וזה מתכתב, לטעמי, עם "קל לחיות בעיניים עצומות, ולא להבין את מה שאתה רואה", השורה המפורסמת של ג'ון לנון ב"שדות תות לנצח".

מכאן עובר דילן לתת לנו רמזים שיכולים להתפרש כקשורים לאותם גורמים עלומים שעומדים מאחורי הרצח. ושוב צצים רפרורים ל"בונים החופשיים". "ראיתי את הסרט של זפרודר אולי 33 פעמים או יותר". זפרודר הוא הצלם שתיעד במצלמתו את הרצח של קנדי; 33 הוא מספר סימבולי בהקשר של "הבונים החופשיים". גם השורה "שחק עם המספר 6, שחק עם המספר 9" מזכירה שני מספרים מייצגים בתרבות של אותם "בונים חופשיים".

"ביום בו הם רצחו אותו, מישהו אמר לי: "בן, העידן של האנטי-כרייסט (השטן) התחיל היום". "הבונים החופשיים" הם מאמיני תורת השטן. "אני הולך אל הצומת (Crossroads), המקום בו אמונה, תקווה ותרומה נמצאים". אותה "צומת", לפי האגדה, מרמזת אולי למקום בו המוזיקאי רוברט ג'ונסון פגש את השטן, קיבל ממנו כישורי על כאמן אבל בתמורה מסר לו את נשמתו (ג'ונסון מצא את מותו בגיל 27).

בראיון מעניין שקטע קצר ממנו תראו כאן, שואל המראיין אד בראדלי את בוב דילן מדוע הוא עדיין ממשיך להופיע (הכוונה היא בגיל כל כך מבוגר). דילן עונה לו: "עשיתי עיסקה עם מישהו לפני זמן רב...להמשיך להופיע...העיסקה היא עם המפקד העליון, הן של העולם הזה והן של העולם שאנו לא יכולים לראות". האם דילן, בשיר החדש שלו, מכוון לשטן? ומה הוא יודע באמת על הרצח של קנדי? הרבה רמזים וגם הרבה סימני שאלה. או אולי חשיפה של מישהו שיודע מה קרה, כי מישהו מבפנים סיפר לו.
פוסטים אחרונים

הצג הכול